Regionalny Ośrodek Kultury w Rozbitym Kamieniu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

21 grudnia 2019

W gminie Bielany zachował się do dnia dzisiejszego drewniany kościół parafialny p.w. św. Trójcy w Rozbitym Kamieniu. Pierwszy kościół wzmiankowany w 1450r., zapewne fundacji Wężów i Rozbickich.

Obecny zbudowany w latach 1777-1780 kosztem Kazimierza Jastrzębskiego sędziego ziemi Łukowskiej, barokowy. Konsekrowany w 1784r. Odnowiony w 1877r. Przy udziale stolarza Gronkiewicza. Polichromie i odnowienie ołtarzy wykonał Andrzej Czernik. Odnowiony gruntownie w 1924r. Obecnie nieużytkowany, po wybudowaniu obok nowego murowanego kościoła.

Do niedawna kościół stanowił jedyną dominantę architektoniczną miejscowości i najbliższej okolicy. Obecnie obok niego wzniesiono znacznie wyższy kościół, który przejął funkcję dominanty. Stary kościół, poprzez interesujące rozwiązanie części prezbiteriańskiej oraz misternie opracowaną sygnaturkę, należy do cennych obiektów drewnianego budownictwa sakralnego.

 

Stan zabytkowego kościoła z 1777 r. w Rozbitym Kamieniu jeszcze niedawno był w opłakanym stanie.

Nieużytkowana drewniana świątynia miała zostać przekazana do skansenu w Ciechanowcu. W sprawę zaangażowała się Rada Parafialna oraz Wójt Gminy Bielany Zbigniew Woźniak, który dołożył wszelkich starań, aby kościół znów mógł służyć mieszkańcom. Podjęto decyzję o utworzeniu Regionalnego Ośrodka Kultury. Złożono wysoko oceniony wniosek do RPO Województwa Mazowieckiego pn. „ Utworzenie Regionalnego Ośrodka Kultury” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu VI „Wykorzystanie Walorów Naturalnych i Kulturowych dla Rozwoju Turystyki i Rekreacji” Działanie 6.1 „Kultura” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Po podpisaniu umowy z Zarządem Województwa Mazowieckiego przystąpiono do odnowy zabytkowego obiektu. Na ten cel uzyskano dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości 85%. Z uwagi na to, że stary kościół został odsakralniony obiekt postanowiono przeznaczyć na cele kulturalne. Na początku 2015 r. rozpoczęto prace remontowe na zewnątrz budynku, które polegały na zmianie pokrycia dachowego przy użyciu gontu drewnianego, nastąpiło rozebranie zewnętrznego obicia ścian drewnianych, wymieniono spróchniałe elementy, zaimpregnowano bale, odrestaurowano zabytkowe drzwi. Wewnątrz wykonano posadzki, wymieniono instalacje elektryczne i sanitarne oraz wykonano termoizolację stropu. Prace prowadzone były w stałym uzgodnieniu z konserwatorem zabytków a wszystko po to, aby prawie 250 letnia budowla stała się centrum kultury dla mieszkańców Gminy Bielany.

Tymczasem Regionalny Ośrodek Kultury w Rozbitym Kamieniu „tętni życiem”. Teraz tu odbywa się większość wydarzeń kulturalnych gminy. A zaczęło się to 6 września  2015 r., gdyż tego dnia dokonano oficjalnego otwarcia Regionalnego Ośrodka Kultury w miejscowości Rozbity Kamień.

Pomysł modernizacji zabytkowego kościoła okazał się „strzałem w dziesiątkę”. Determinacja Wójta Gminy Zbigniewa Woźniaka i kreatywność Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Magdaleny Stańskiej oraz pracowników, pozwoliły zachować dziedzictwo naszych przodków a Regionalny Ośrodek Kultury nadal będzie służył społeczeństwu. Przedsięwzięcie zostało uznane za unikatowe w skali całego kraju, gdyż tego typu obiekt znajduje się tylko w Gminie Bielany.

Gmina Bielany pamięta o swojej historii oraz docenia współpracę z innymi podmiotami.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Drewniany kościół parafialny p.w. św. Trójcy w Rozbitym Kamieniu, widok od frontu

    Drewniany kościół parafialny p.w. św. Trójcy w Rozbitym Kamieniu, widok od frontu

  • Powiększ zdjęcie Drewniany kościół parafialny p.w. św. Trójcy w Rozbitym Kamieniu, widok z boku

    Drewniany kościół parafialny p.w. św. Trójcy w Rozbitym Kamieniu, widok z boku

  • Powiększ zdjęcie Nowy kościół wzniesiony obok zabytkowego drewnianego

    Nowy kościół wzniesiony obok zabytkowego drewnianego

  • Powiększ zdjęcie Regionalny Ośrodek Kultury w Rozbitym Kamieniu

    Regionalny Ośrodek Kultury w Rozbitym Kamieniu

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-12-21
Data publikacji:2019-12-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Kiryluk
Liczba odwiedzin:2630